Oboznámte sa s technickými parametrami dlažieb a obkladov:

REKTIFIKÁT

Rektifikované obklady alebo dlažby disponujú hranami, ktoré sú zrezané v pravom uhle. Vďaka tomu sú škáry medzi jednotlivými kusmi užšie a menej viditeľné na prvý pohľad.

rektifikat

MRAZUVZDORNOSŤ

Dlažby, ktoré sú vyrobené z gresového materiálu sú veľmi odolné a zároveň mrazuvzdorné. Tieto dlažby je možné použiť nielen v interiéri, ale aj v exteriéri ako vonkajšiu dlažbu.

mrazuvzdornost

ÚROVEŇ PROTIŠMYKU

Bežná úroveň protišmyku použiteľná v interiéri je hodnota R9 prípadne R10. V prípade, ak sa jedná o vonkajšiu dlažbu, ktorá sa nenachádza pod strechou, je potrebné siahnuť po zvýšenom protišmyku R11. Čím vyššia hodnota protišmyku, tým je povrch dlažby drsnejší a bezpečnejší.

uroven-protismyku

KOLÍSANIE ODTIEŇOV

Kolísanie odtieňov určuje rozdielnosť medzi jednotlivými kusmi, ktoré sa nachádzajú v balíku. Vďaka modernej digitálnej tlači sa vyrába niekoľko rôznych dizajnov v rámci jednej séria a farby. Čím vyššia hodnota V, tým viac sa jednotlivé dlaždice od seba líšia.

ÚROVEŇ OTERUVZDORNOSTI

Bežná hodnota oteruvzdornosti interiérových dlažieb sa pohybuje v rozmedzí PEI3 - PEI4. Najvyššia hodnota PEI5 poukazuje na skutočné nízku možnosť poškodenia jednotlivých dlaždíc. Čím vyššia úroveň oteruvzdornosti, tým je vyššia aj kvalita produktu.

uroven-oteruvzdornosti

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Matný povrch - najpredávanejšími produktmi sú práve dlažby s matným povrchom, ktoré imitujú či už prírodný kameň alebo drevo. Práve vďaka matnému povrchu možno tieto dlažby použiť nielen v interiéri, ale aj v exteriéri.

Lesklý povrch - vzniká vďaka glazúre, ktorá sa nachádza iba na povrchu dlažby. Pri porovnávaní s leštenou dlažbou je však viditeľný rozdiel v hladkosti povrchu.

Leštený povrch - dlažby alebo obklady, ktoré majú svoj povrch leštený majú dokonalo hladký povrch bez akýchkoľvek viditeľných hrboľov. Ide o výrobnú technológiu, vďaka ktorej sa dlažby dostávajú na vyššiu úroveň. Pomocou leštiacich kotúčov sa z matnej dlaždice vybrúsi leštená.

Superleštený povrch - dlažba a obklad sú dokonalo hladké, bez nerovností - tzv. pomarančovej kôry. Povrch má až zrkadlový efekt. Pomocou leštiacich kotúčov sa z matnej dlaždice vybrúsi leštená.

Saténový povrch - vyrábajú sa rovnakým procesom ako leštené, ale s použitím menšieho počtu leštiacich kotúčov. To dáva dlaždici jemnejší a menej lesklý vzhľad a na dotyk veľmi príjemný povrch.

Lappato povrch - používa sa na zušľachtenie povrchu dlaždíc jemným nepravidelným odleštením. Na dlaždiciach tak vzniká efektný kontrast lesku a matu, ktorý zvýrazňuje vrchný reliéf alebo tlačenú štruktúru.

povrchova-uprava